Agnieszka Łopata
Bieszczadzkie krysze

W pierwszym odcinku tej najsmakowitszej części Bieszczadnika, zapraszam na bieszczadzkie krysze. Krysze to pierogi z kaszą gryczaną i serem. Ciasto pierogowe robi się z mąki i mleka zsiadłego.

(...)

Krysze można zjadać na ciepło z dodatkiem ulubionej surówki lub po prostu z odrobiną gęstej śmietany. Świetnie pasuje do nich dobrze schłodzone kwaśne mleko lub kefir.

Jednak nie każdy turysta po zejściu ze szlaku prosi o kwaśne mleko. Miażdżąco przeważająca część wędrowców wybiera piwo. Dlatego do krysz z kaszą gryczaną proponuję np. ciemne piwo pszeniczne, czyli dunkelweizena. Piwo to jest bardzo orzeźwiające, delikatnie słodowe, z nutami karmelowo-owocowymi. Posiada delikatną, cytrusową kwaskowatość pochodzącą od drożdży. Goryczka jest łagodna, a końcówka wytrawna. Dunkelweizen dobrze komponuje się z bieszczadzkimi kryszami, które są dość suche i wytrawne w smaku. Słodowość piwa wzbogaca ich smak. Bardzo dobre nagazowanie, charakterystyczne dla piw pszenicznych, sprawia, że krysze nie zatykają, je się je lekko i przyjemnie. Charakterystyczny, korzenny smak kaszy gryczanej idealnie współgra z owocowo-karmelowym smakiem piwa.

(...)

Krysze ze śmietaną

Krysze pieczone w piekarniku

Krysze z kefirem

Dunkelweizen i krysze

Zaproszenie!

Jeżeli w Waszej kuchni przyrządza się lokalne, tradycyjne potrawy, którymi chcecie się pochwalić przed czytelnikami Bieszczadnika, napiszcie do mnie. Chętnie spotkam się, aby zobaczyć jak wyglądają gotowe potrawy, zrobić im zdjęcia, skrzętnie zapisać recepturę, poznać historię z nią związaną. Wierzę, że z takich spotkań można utworzyć wspaniałą księgę tradycyjnych potraw nie tylko bieszczadzkich, ale z terenu całego Podkarpacia. Relacje będzie można przeczytać w Bieszczadniku oraz na specjalnym blogu poświęconym bieszczadzkim podróżom Piwowarki Agi. Tak więc zapraszam indywidualnych kucharzy i kucharki, koła gospodyń, pensjonaty, karczmy, gospody i wszystkich tych, którzy chcą zaprezentować ciekawą potrawę oraz historię z nią związaną.

Bardzo proszę także o przesyłanie przepisów na tradycyjne, lokalne potrawy. Będę je przygotowywać w swojej kuchni, fotografować, degustować, zaś wrażenia opisywać. Piszcie do mnie na adres: .

Agnieszka Łopata – mistrzyni piwowarka, laureatka polskich i międzynarodowych konkursów piw domowych, certyfikowany sędzia konkursów piwa, autorka bloga o piwie i jedzeniu www.kuchniapiwowarkiagi.pl.

Cały artykuł w magazynie "Bieszczadnik" nr 1.
[wersja papierowa] [wersja elektroniczna]